Kolumna rektyfikacyjna

03. Jan, 2011

Poszukując rozwiązań pozwalających osiągnąć jak największą moc szukałem różnych metod. Jednak efekt niemalże zawsze był ten sam 75 góra 80% alkoholu. Postanowiłem zasięgnąć wiedzy i skupić się na właściwościach wody i alkoholu. Jak wiadomo temperatura wrzenia wody wynosi 100oC a temperatura wrzenia alkoholu jest o około 30 stopni mniejsza.

Wnioski są oczywiste: należy wydzielić przestrzeń w aparaturze do bimbru, w której opary wody zostaną skroplone a opary alkoholu przedostaną się dalej. Kolumna rektyfikacyjna powinna być rozgrzana do około 85oC . W tej temperaturze opary alkoholu będą dalej w postaci lotnej natomiast para wody zostania skroplona. Należało jeszcze zapewnić te warunki w optymalnym czasie. Opary nie mogły przebywać w kolumnie zbyt długo ale i na tyle krótko by zdążyć w stanie lotnym dotrzeć do chłodnicy.

Na tej stronie nie jestem w stanie przedstawić wszystkich opisów i zdjęć. Odsyłam zatem w celu zapoznania się z kompletnymi danym na stroną zatytułowaną: aparatura do bimbru.

Wspomnę tylko, że kolumna wypełniona jest pierścieniami raschiga, zapewniającymi dużą powierzchnię wymiany temperatury oraz łatwy spływ skroplonych cieczy. Czy warto zainwestować w aparaturę posiadającą taki element na pewno tak jeśli zależy nam na bimbrze o najwyższych jakościowo parametrach.

Leave a Reply